Szukaj na tym blogu

sobota, 24 października 2015

Wyłoniliśmy finalistów III Międzyszkolnego Konkursu na Plakat Filmowy

Uwaga! Uwaga!
Z radością informujemy, że w finale III Międzyszkolnego Konkursu na Plakat Filmowy znaleźli się:
Józef Rumiancew – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rzepczynie
Marta Blek – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świdwinie
Marcin Pytel – Liceum Ogólnokształcące w Połczynie-Zdroju
Piotr Czarnes, Mateusz Ślósarski – Prywatne Centrum Edukacyjne „Szkoły Sukces”  Marianówek-Monar
Blanka Chmielewska, Kasia Woźniak – Publiczne Gimnazjum w Połczynie-Zdroju
Paulina Wiater – Liceum Ogólnokształcące w Połczynie-Zdroju
Karol Adrzejak, Wiktoria Krawiec – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świdwinie
Wojciech Fiedorowicz – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rzepczynie
Sandra Dalibor, Monika Stępniewska – Liceum Ogólnokształcące w Połczynie-Zdroju
Wystawę można oglądać w CK Kino Goplana. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 29 października o godzinie 11.30 w Kinie Goplana. Wszystkich laureatów wraz z Opiekunami po wręczeniu nagród zapraszamy na projekcję filmu "Yes Mani idą na rewolucję" połączoną z dyskusją.

czwartek, 22 października 2015

Akademia Dokumentalna objęła patronatem Miesiąc Filmowy



Szanowni Państwo,



Akademia Dokumentalna oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju w ramach Miesiąca Filmowego przygotowali dla uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego pokaz filmu dokumentalnego „Yes Mani idą na rewolucję” reż. Andy Bilchbaum, Mike Bonanno, Laura Nix.



Już od dwóch lat Akademia Dokumentalna jest patronem Miesiąca Filmowego i dostarcza Organizatorom materiały informacyjne o filmach, plakaty, foldery i kopie filmowe, które są legalnie odtwarzane na wielkoformatowym ekranie kinowym.



Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Misją Akademii jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, a także udostępnienie mu wiadomości i narzędzi do analizy ukazanych w nim problemów i zjawisk. Program realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych.



Film ”Yes Mani idą na rewolucję” został wybrany specjalnie dla uczniów ze szkół w regionie z bogatej oferty festiwalowej jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.



Akademia Dokumentalna do swojej bogatej oferty programowej wybiera filmy, które wzbogacają wiedzę młodych ludzi z zakresu zagadnień społecznych, ekologicznych, politycznych i kulturalnych, ale też uczą przyjmowania postaw i formułowania własnych opinii. Znaczna część tematów wpisuje się także w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.



Film „Yes Mani idą na rewolucję” opowiada historię słynnych aktywistów Andy’ego Bilchbauma i Mike’a Bonanno, znanych jako Yes Mani, którzy organizowali niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Celem happeningów było ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje, które dopuszczały się przestępstw i machlojek, aby osiągnąć zysk. W tej nierównej walce za broń służyły działaczom jedynie używane garnitury, w których bezwstydnie i z tupetem wkradali się na imprezy biznesowe, udając państwowych urzędników lub przedstawicieli korporacji. Ukazywali tym samym niebezpieczeństwo świata, którym rządzi pieniądz. Swoje doświadczenia przedstawili w dwóch filmach: „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat”. W trzecim filmie – „Yes Meni idą na rewolucję” – tytułowi bohaterowie są już po czterdziestce i ich dalszej działalności zagraża kryzys wieku średniego. A czeka ich największe jak do tej pory wyzwanie czyli zmiany klimatyczne na Ziemi. Podchodzą do niego bardzo profesjonalnie i osobiście, wymyślając szereg spektakularnych akcji. W jednej z nich, podszywając się pod reprezentanta Amerykańskiej Izby Handlowej, która na co dzień jest po prostu domem lobbingowym, przekonują biznesmenów, że Biały Dom będzie wspierał politykę energetyczną opartą na źródłach odnawialnych. Jednak ten film to nie tylko zabawna i zaskakująca relacja z ich ostatnich interwencji, lecz również ciekawe studium charakterów rewolucjonistów. Ujawnienie, kim tak naprawdę są ludzie pracujący dla wielkich korporacji, pozwala z nadzieją spojrzeć na aktywizm polityczny oraz na ideę walki o zmianę świata na lepszy.



                                                                                            (źródło:http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-ponadgimnazjalne/blok-1-problemy-wspolczesnego-swiata/  )



 



Pokaz filmu odbędzie się 29 października 2015 roku o godzinie 11.30 w kinie Goplana w Połczynie-Zdroju. Po seansie Liderka Filmoteki Szkolnej Kinga Dolatowska poprowadzi dyskusję nt. „Dlaczego warto się buntować?”



Organizatorzy:



Akademia Dokumentalna

oraz inicjatorki Miesiąca Filmowego

Kinga Dolatowska

Katarzyna Połońsk

Justyna Zalewska

 

 

 

 

wtorek, 20 października 2015

Podumowanie konkursu "Na zdrowie!"

"Równe szanse w zdrowiu w Powiecie Świdwińskim- program profilaktyki i promocji zdrowia" to kampania, na którą złożyło się 12 spotkań na terenie Powiatu Świdwińskiego. 18 października w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świdwinie, odbyło się podsumowanie projektu i podsumowanie konkursu filmowego, którego byłam  współautorką.

 

Pierwsze działania filmowe uczestnicy mieli już we wrześniu, podczas "Akcji animacji", czyli warsztatów z tworzenia animacji poklatkowej, odbywających się w Pracowni Filmoteki Szkolnej. Prowadząc te warsztaty nawet nie sądziłam, że młodzież i ich opiekunowie tak bardzo się zaangażują w przygotowanie kolejnego filmu. Kto pracował metodą animacji poklatkowej, ten wie, że jest to proces żmudny, długotrwały, ale także niezwykle radosny.  
             
     

Laureaci konkursu filmowego "Na zdrowie!"- opiekun i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie

Do konkursu głównego zakwalifikowane zostały cztery filmy związane z tematem zdrowia, zdrowego odżywiania, dobrego samopoczucia. Zwycięski film został przygotowany przez uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie: Julię Siepkę, Wiktorię Kępę, Julię Kurlapską, Zuzię Halak pod opieką pana Adama Dzika.


Uczniowie z Zespołu Szkół w Rąbinie: Michał Kaliczak, Michał Trojanowski, Klaudia Makowska oraz nauczyciel języka polskiego- pan Paweł Romaniak, postawili na klasykę i zanimowali fraszkę Kochanowskiego.

Zanimowana fraszka

Z kolei pani Monika Makowska i grupa dziewcząt: Sylwia Pluciennik, Ola Kuchcińska i Natalia Miller odważnie w swojej animacji głosiły hasło : "Jesteś tym, co jesz!".

"Jesteś tym, co jesz!"

A na koniec, mój osobisty Ulubieniec- Szymon Kaźmierczak, czyli uczeń klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdwinie, który sam od początku do końca  (!!!) zrealizował animację o pięknym, zdrowym uśmiechu. Wsparciem i opieką otoczyła Szymona pani Agnieszka Górska, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdwinie.

"Dbaj o zdrowy uśmiech"

Warsztaty, konkurs i jego podsumowanie to część pracy w oparciu o Sieć Nauczycieli Ekspertów z regionu, która działa już od roku w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Połczynie-Zdroju. Cieszy mnie fakt, że z wieloma nauczycielami spotykam się bardzo często ale także niezwykle radosne jest spotkanie nowych ludzi, którzy od razu się angażują i dzielą własnym doświadczeniem. Jednym słowem- Sieć rozwija się wyśmienicie! A współpraca ze Stowarzyszeniem Społeczno- Kulturalnym "Carpe Diem" ze Świdwina i udział w projekcie "Równe szanse w zdrowiu...." to kolejny krok do tego, aby połączyć siły i działać.

środa, 14 października 2015

Nauczyciele!

W dniu Waszego/ naszego święta pragnę zaproponować Wam pewną formę relaksu, przyjemności i wypoczynku połączonego z pracą :). Wiadomo, że każdy wykorzystuje film w edukacji i że chętnie dzielimy się z innymi nauczycielami tym, co nam nieźle wyszło. Zatem zachęcam Was do skorzystania z bezpłatnego kursu internetowego Filmoteki Szkolnej "Metodyka nauczania o filmie". Organizatorzy kursu przewidzieli także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. szczegóły na stronie: http://filmotekaszkolna.pl/aktualnosc,1093 .Gorąco polecam!

KONKURS dla zapaleńców historycznych i dla młodych realizatorów filmowych!

Narodowy Instytut Dziedzictwa i polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają do konkursu "Zabytkomania", który kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów i absolwentów szkół filmowych. Temat do podjęcia to szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać pracę filmową na adres Organizatorów do 15 listopada br. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 grudnia a wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie www.zabytek.pl w zakładce konkursy.


Skrytykuj i zostań Jurorem!

Już za moment rozpocznie się tygodniowa gratka dla dzieci, młodzieży i dorosłych kinomanów, czyli 33 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"w Poznaniu. Na tym festiwalu można zasmakować nie tylko dobrych filmów, ale także sprawdzić się w roli Jurora zasiadającego w Jury Młodych. Droga do tej funkcji jest prosta: należy napisać recenzję lub nagrać wideorecenzję i zamieścić ją na stronie www.Skrytykuj.pl. Jeśli ktoś z Was ma nieograniczoną kreatywność wyssaną z mlekiem matki lub podarowaną przez siły wyższe może wysłać nawet kilka recenzji! Twórzcie zatem, oglądajcie, krytykujcie, bo czas się niestety kurczy. Wasze recenzje muszą trafić do organizatorów najpóźniej 30 października! Powodzenia!



wtorek, 13 października 2015

Październik z filmem

Zapraszam WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH na wydarzenia filmowe w "Staszicu". Wszystkie wydarzenia zorganizowane są przez sieciowych nauczycieli humanistów przy Pracowni Filmoteki Szkolnej     i przy współpracy z Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.