Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Działania i inicjatywy "zsieciowanych" nauczycieli ekspertów, czyli wieści z połczyńskiej Pracowni Filmoteki Szkolnej.

Start!

Już 22 kwietnia w Pracowni Filmoteki Szkolnej, dzięki nauczycielkom języka polskiego- pani Justynie Zalewskiej i Katarzynie Połońskiej,  maturzyści z klas licealnych i klas technikum będą mieli możliwość spotkać się z panem Januszem Janowskim- prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków i członkiem Rady Organizacji Pozarządowych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Artysta wygłosi wykład na temat analizy i interpretacji dzieł ikonicznych na egzaminie maturalnym. Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w konsultacjach indywidualnych.

Biegniemy dalej!

Zaprzyjaźniona z Pracownią Filmoteki, pracująca na co dzień w Prywatnym Centrum Edukacyjnym "Szkoły Sukces" nauczycielka języka polskiego, pani Agnieszka Pierz-Skulimowska zgłosiła grupę swoich uczniów do konkursu filmowego "Świat wokół mnie", organizowanego przez Ewę Klonowską- Liderkę Filmoteki Szkolnej z Rybnika (Ewa- jesteś wspaniałą organizatorką!)
Nie trudno domyślić się, że podjęte przez grupę pani Agnieszki działanie na polu filmowym, przyniosło świetne rezultaty. Aż dwa filmy zakwalifikowały się do ścisłego finału filmowego konkursu. Pani Agnieszka wraz ze swoimi podopiecznymi będzie miała możliwość uczestniczenia w Gali wręczenia nagród i w kinowej projekcji własnych filmów. Oba filmy można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ . Serdeczne gratulacje!

Meta!

Nauczyciele są pełni pasji i nowych pomysłów. Angażują swoich uczniów do działań na polu filmowym, sięgają do ich pokładów kreatywności i potrafią przekuć wszelkie działania w sukces.
Sieć wciąga!

wtorek, 5 kwietnia 2016





Do 30 kwietnia 2016 roku uczniowie w wieku 12-18 lat, uczęszczający do polskich szkół w Polsce, Holandii, Belgii, Anglii, na  Białorusi i Litwie mogą zgłaszać swoje prace na Międzynarodowy Konkurs na Plakat Filmowy.
Tak jak życie jest inspiracją dla kina, tak filmy inspirują nas do działań twórczych i poszukiwań nowych palet barwnych w naszej niejednokrotnie szarej rzeczywistości. Pragnę zachęcić młodzież do pomysłowej interpretacji, jednego z zaproponowanych arcydzieł polskiej kinematografii, której wyrazem będzie pomysłowy i wykazujący uzdolnienia plastyczne plakat filmowy wykonany w dowolnej technice graficzno-malarskiej - tymi słowami Krzysztof Hejke - fotograf, operator i profesor Łodzkiej Filmówki - zachęca młodych artystów do spróbowania swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat Filmowy.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Zadanie polega na stworzeniu plakatu do jednego z filmów z Filmoteki Szkolnej:
  • Cześć Tereska reż. Robert Gliński
  • Historia Kina w Popielawach reż. Jan Jakub Kolski
  • Żywot Mateusza reż. Witold Leszczyński
  • Popiół i Diament reż. Andrzej Wajda
  • Rejs reż. Marek Piwowski
Na prace organizatorzy czekają do 30 kwietnia 2016 rokuLiczy się termin dostarczenia przesyłki.
ORGANIZATORZY:
Dom Kultury „Zacisze” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Polski Instytut Sztuki Filmowej - Filmoteka Szkolna, Warszawska Szkoła Fillmowa, Forum Poolse Schoen in Nederland.

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/2978

Zabytkomania, czyli konkurs filmowy z lokalną nutką w tle.



4 kwietnia rusza druga edycja konkursu filmowego "Zabytkomania", organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów i absolwentów szkół filmowych. Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi połączone z upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym.

W tym roku uczestnicy będą ubiegać się o nagrodę w następujących kategoriach:
  • Grupa I – uczestnicy między 13 a 18 rokiem życia mogą nadsyłać prace w kategoriach: film dokumentalny lub reportaż nt. Pomników Historii oraz film animowany promujący lokalne tradycje, zwyczaje i obyczaje
  • Grupa II – uczestnicy powyżej 18 roku życia mogą nadsyłać prace w kategoriach: film dokumentalny lub reportaż nt. Pomników Historii, spot reklamowy promujący Europejskie Dni Dziedzictwa, film animowany promujący lokalne tradycje, zwyczaje i obyczaje.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać pracę konkursową wraz z formularzem zgłoszenia na adres:
Polski Instytut Sztuki Filmowej
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa
z dopiskiem "ZABYTKOMANIA"
oraz zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie rejestracja.zabytek.pl.

Na zgłoszenia uczestników czekamy do 30 czerwca 2016. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu 2016 podczas uroczystej gali festiwalu Zabytkomania.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Bezpłatne warsztaty z Filmoteką Szkolną!!!

Trwa rekrutacja w ramach Akademii Filmoteki Szkolnej na warsztaty praktyczne z edukacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Uczniowie z całej Polski mają szansę zrealizować filmy krótkometrażowe pod opieką profesjonalistów.

W tym roku Akademia składa się z całodniowych warsztatów filmowych w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz pokazów i różnorodnych spotkań z ciekawymi osobami kultury w Kinie Elektronik w czerwcu 2016 roku.

W ramach zajęć praktycznych organizowanych w siedzibie WSF, przy ul. gen. Zajączka 7, grupy uczniów wezmą udział w warsztatach reżysersko - operatorskich oraz montażowych, podczas których zrealizują krótkie etiudy filmowe inspirowane filmami z Filmoteki Szkolnej. Zajęcia odbywają się w godzinach 9-19.

Terminy warsztatów:
  • 9 kwietnia
  • 14 maja
  • 22 maja
  • 11 czerwca
  • 25 czerwca
  • 26 czerwca
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Nauczyciel / opiekun może zgłosić maksymalnie 10 osób. Zapisy na warsztaty przyjmowane są pod adresemfilmoteka@pisf.pl. Zgłoszenie musi zawierać:
  • wskazanie preferowanego terminu warsztatu
  • liczbę zgłaszanych uczniów
  • imię i nazwisko opiekuna oraz telefon do kontaktu
  • dane szkoły (nazwa i adres)
Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny.

Chcesz pokazać świat swoich marzeń i niepokojów? Chcesz przeżyć przygodę? Jeśli tak, to załóż ekipę filmową, nakręć film i weź udział w IX Przeglądzie Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.





Nadesłane filmy będą pretendowały do nagród za najlepszy krótki film fabularny, najlepszy film dokumentalny i najlepszą animację. Przewidywane są także nagrody indywidualne w kategoriach: scenariusz, muzyka, najlepsza rola aktorska, montaż, reżyseria. Na zwycięzców czekają cenne nagrody!

Filmy zgłaszać można do 15 maja 2016. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która zaplanowana jest na 17 czerwca.

Szczegółowe informacje na stronie: https://albatrosy.wordpress.com/ lub pod adresem mailowym albatrosy@vp.pl   

Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy to projekt skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu zainteresowanie młodych ludzi tworzeniem filmów.

Uczniowie samodzielnie, pod okiem nauczyciela, pracują nad powstaniem dzieła – od scenariusza, poprzez filmowanie, reżyserowanie, grę aktorską, montaż i udźwiękowienie. Praca tak wielu zaangażowanych w projekt osób kształci zdolność pracy zespołowej, a także pomaga w doskonaleniu uważnego słuchania innych. Tworząc samodzielnie film młodzież uczy się twórczego patrzenia na rzeczywistość.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni przy współpracy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Projekt otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta Gdyni.

Robicie animacje ze swoimi uczniami? Startujcie!

III Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU
Poznań, 25-26 i 29 kwietnia 2016
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu 


ZAPROSZENIE
Centrum Sztuki Dziecka, wspólnie z ogólnopolskimi partnerami, zaprasza serdecznie do udziału w III Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU, który odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia (prezentacja nadesłanych filmów) i 29 kwietnia (ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród, prezentacja filmów laureatów) 2016 roku.
OKO KALEJDOSKOPU to projekt, którego celem jest gromadzenie unikalnej twórczości dzieci, realizujących samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów, autorskie filmy animowane. Ta twórczość zasługuje na uwagę i szeroką platformę prezentacji, dlatego nadesłane na Przegląd filmy są prezentowane na dużych ekranach nie tylko w miejscu, w którym odbywa się Przegląd, ale również w kilku instytucjach w całym kraju. Widzami są rówieśnicy autorów. Gromadzenie i prezentowanie tych filmów ma również ogromne znaczenie dla rozwoju projektów i działań edukacyjnych związanych z animacją. Jest bowiemkalejdoskopem, w którym mieszają się i mienią różne style, techniki i pomysły – inspirując i pobudzając do twórczego działania zarówno dzieci, jak i dorosłych.
W 2015 roku filmy animowane zrealizowane przez dzieci w całym kraju przewędrowały setki kilometrów ciesząc i wzruszając kilkuset widzów na seansach zorganizowanych w instytucjach partnerskich Przeglądu. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom, a szczególnie wspaniałym ludziom bezpośrednio zaangażowanym w organizację seansów i wydarzeń towarzyszących.
Czekamy na filmy do 10 kwietnia i zapraszamy do Poznania!
Karta zgłoszenia i szczegółowe informacje  na stronie  oraz do pobrania-  Regulamin
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe
Partnerzy lokalni:
Nowe Kino Pałacowe
Centrum Kultury ZAMEK
Partnerzy ogólnopolscy:
Akademia Sztuki w Szczecinie
Filmoteka Narodowa w Warszawie
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Głuchołazach
Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności w Bytomiu
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieniu Pomorskim
Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku
Patronat: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA
Kontakt: Agnieszka Krajewska, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
61-64-64-478; 506-87-23-54