Szukaj na tym blogu

wtorek, 20 grudnia 2016

24 licealistów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju wzięło udział w IV Turnieju Wiedzy o Filmie, organizowanym w ramach „Miesiąca Filmowego”.


13 grudnia w Kinie Goplana w Połczynie-Zdroju ponadgimnazjalna młodzież zmagała się z pytaniami dotyczącymi filmów Andrzeja Wajdy. Zagadnienia były bardzo zróżnicowane, dotyczyły charakterystyki bohaterów, analizy fragmentu filmowego, analizy plakatu czy kadru. Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością różnych tekstów kultury, które nawiązują do takich filmów, jak: „Popiół i diament”, „Kanał”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Brzezina”, „Wesele”. Pytania zostały przygotowane przez nauczycielki języka polskiego: Izabelę Daniłowicz, Katarzynę Połońską i Justynę Zalewską. Nauczycielki związane są od dwóch lat z Siecią Lokalnych Ekspertów, działającą przy Pracowni Filmoteki Szkolnej w ZSP w Połczynie-Zdroju. Nad przebiegiem i organizacją Turnieju czuwała lokalna liderka Filmoteki Szkolnej- Kinga Dolatowska. 















 Sprawdzone wypowiedzi pisemne uczniów, analizy i odpowiedzi na pytania testowe wyłoniły laureatów Turnieju. Podczas szkolnego apelu, dyrektor ZSP Bogusław Ogorzałek nagrodził za udział i I miejsce- Wojciecha Lulka i Adama Piórkowskiego, miejsce II- Paulinę Wiater i Anetę Paradnię oraz miejsce III- Krystiana Chłędowskiego i Kacpra Madeja. Laureaci są uczniami klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju.





 „Miesiąc Filmowy” zrealizowany jest w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


czwartek, 15 grudnia 2016

Znamy laureatów IV Międzyszkolnego Konkursu na Plakat Filmowy, organizowanego w ramach „Miesiąca Filmowego” w ZSP w Połczynie-Zdroju.






Po raz czwarty młodzież zaskoczyła kreatywnością i techniką wykonania plakatów. Pojawiła się forma graficzna i rysunkowa, dominowała prostota i wyraźny przekaz. Jury w składzie: Izabela Daniłowicz, Kinga Dolatowska, Katarzyna Połońska, Justyna Zalewska, wyróżniły Julię Piecyk i Agatę Ślusarską oraz nagrodziły: Paulinę Wiater i Wojciecha Lulka- 1 miejsce, Wiktorię Ferenc i Oliwię Daniłoś- 2 miejsce, Wojciecha Rudzkiego- 3 miejsce. Nagrodzeni są uczniami klasy pierwszej i trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju. Nagrody zostały wręczone 13 grudnia w połczyńskim kinie przez organizatorki „Miesiąca Filmowego” oraz dyrektora ZSP w Połczynie-Zdroju Bogusława Ogorzałka. Tegoroczna edycja wiązała się ściśle z filmami Andrzeja Wajdy, do których uczniowie mieli się odwołać w swoich pracach. Legalna dostępność tych filmów była możliwa dzięki panelowi internetowemu Filmoteki Szkolnej, udostępnionego dla uczestników Konkursu przez dwa tygodnie. 







Nagrodzone prace będzie można oglądać w holu Kina Goplana w Połczynie-Zdroju.

"Ziemia obiecana"- pokaz specjalny


Uczniowie trzech szkół ponadgimnazjalnych: Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum i Liceum Ogólnokształcącego w Połczynie-Zdroju mieli okazję obejrzeć kinową wersję „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Ponad dwugodzinny pokaz poprzedzony był prelekcją.


 „Jest to film, który sporo mówi o budowaniu struktur społecznych. Nawiązuje w szczególny sposób również do współczesnej kondycji ekonomicznej i społecznej, niosąc uniwersalne wartości. Niech ten film stanowi podsumowanie „Miesiąca Filmowego”, który w tym roku odnosi się do wybitnych osiągnięć kinematograficznych jednego z najznakomitszych polskich reżyserów- Andrzeja Wajdy ”- podkreślałam, licząc na przychylny odbiór filmu :)




Pokaz filmu stanowił część wydarzeń realizowanych w ramach programu Filmoteki Szkolnej we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na uczniów połczyńskiego „Staszica” czeka jeszcze szkolny wieczór filmowy połączony z grą filmową, zorganizowany przez Warsztat Filmowy STACH oraz nauczycielki przedmiotów humanistycznych.

We wszystkich wydarzeniach pomocą, zaangażowaniem i dobrym słowem wspierali mnie (nas!): Anna Sienkiewicz-Rogowska, Agata Sotomska, Tytus Ciski oraz pracownicy Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, za co serdecznie dziękuję!



czwartek, 8 grudnia 2016

KONKURS!!!!



W konkursach "Nakręć się!" czekamy na prace młodzieży - osobiste wypowiedzi - recenzje i etiudy filmowe inspirowane filmami z Filmoteki Szkolnej. Zachęcamy do niczym nieograniczonych twórczych działań. Najważniejszy jest pomysł i zaangażowanie! Specjalne nagrody zostaną przyznane dla najlepszych prac uczniów/uczennic szkół GIMNAZJALNYCH.
Nadsyłając swoje prace zwróćcie uwagę na prawa autorskie. Pamiętajcie by wykorzystując np. podkład muzyczny w swoich etiudach zadbać o uzyskanie praw na wykorzystanie utworu i koniecznie podać w napisach końcowych, skąd pochodzi utwór. Wszelkie plagiaty zabronione. Skorzystajcie z przygotowanych materiałów dodatkowych.
                    















I. Konkurs na recenzję filmową filmu z pakietu Filmoteki Szkolnej

Adresaci:
Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Opis zadania:
Twoim zadaniem jest przygotowanie krótkiej, max. 1 stronicowej (ok. 2500 znaków bez spacji) recenzji wybranego filmu z Filmoteki Szkolnej.
Niech Twoja recenzja ukazuje problemy poruszane w filmach z perspektywy nastoletniego człowieka. Unikaj sztampy, pisz od siebie! Liczyć się będzie oryginalność, pomysłowość, ciekawy punkt widzenia i dobry styl. Zwróć uwagę na to, co właśnie ciebie poruszyło najbardziej w filmie, o którym piszesz.

Pracę konkursową należy przesłać: na adres e-mail: karolina.giedrys@ceo.org.pl

Do każdej przesłanej pracy uczestnicy muszą dołączyć podpisane oświadczenie dotyczące praw autorskich i przesłać je na podany poniżej adres.

Nagrody:
Laureatom zostaną przyznane dwie nagrody: NAGRODA INTERNAUTÓW i NAGRODA FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJA! (pakiety kanonu filmów polskich, książki, dyplomy)
Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie CEO: www.filmoteka.ceo.org.pl oraz oficjalnej stronie programu www.filmotekaszkolna.pl

Zgłoszenia:
Aby zgłosić swój udział w konkursie należy wypełnić do 31 stycznia 2017 r.  ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA


Organizatorzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej i Filmoteka Narodowa


Regulamin VIII edycji konkursu na recenzję filmową "Nakręć się"

Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich



II. Konkurs na 5-minutową etiudę filmową

Adresaci:
Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Opis zadania:
Waszym zadaniem jest przygotowanie krótkiej, max. 5 minutowej etiudy filmowej inspirowanej treścią bądź formą filmów z Filmoteki Szkolnej. W swojej pracy możecie wykorzystać różne gatunki i środki filmowe np.: dokument, reportaż, fabułę, animację… Ważne, aby forma była ciekawa, a temat wam bliski.

Nagrody:
Laureatom zostaną przyznane dwie nagrody (programy do montażu, sprzęt filmowy, książki, dyplomy): NAGRODA INTERNAUTÓW i NAGRODA FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJA! Centrum Edukacji Obywatelskiej ufundowało specjalne wyróżnienie dla filmu, który będzie poruszał tematy o znaczeniu społecznym.

Najlepsze filmy będą miały swoją premierę kinową w czasie Festiwalu Filmoteki Szkolnej.

Zgłoszenia:
Aby zgłosić swój udział w konkursie należy wypełnić do 31 stycznia 2017 r. .ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Pracę konkursową należy przesłać:
na płycie DVD w formacie AVI, MPEG, WMV
filmy należy zamieścić w internecie np. na jednym z darmowych portali filmowych YOUTUBE.

na adres:
Centrum Edukacji Obywatelskiej;
ul. Noakowskiego 10/ 1
00 – 666 Warszawa
z dopiskiem: „Konkurs filmowy”

Każda praca zgłoszona do konkursu musi być następująco opisana:
tytuł pracy
imię i nazwisko autora/ów
link, pod którym dostępny jest film,
adres korespondencyjny autora/ów (ulica i nr, kod i miejscowość)
nazwa i adres szkoły
telefon kontaktowy,
e-mail autora.

Do każdej przesłanej pracy uczestnicy muszą dołączyć podpisane oświadczenie dotyczące praw autorskich.
Szczegółowy regulamin konkursu poniżej.

Organizatorzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej i Filmoteka Narodowa


Regulamin VIII edycji konkursu na etiudę filmową "Nakręć się"

Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich



Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom- opiekunom, polecamy MATERIAŁY DODATKOWE, w których znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane odnośnie konkursów pytania, praktyczne porady, interesujące artykuły i publikacje.

(źródło: www.filmoteka.ceo.org.pl)

czwartek, 1 grudnia 2016

Warsztat animacji


Tym razem byliśmy młodsi.




Od czterech lat na warsztacie animacji poklatkowej spotykają się stali bywalcy. "Zsieciowani" nauczyciele przyprowadzają już drugie pokolenia uczniów z gimnazjum. W tym roku poszerzyliśmy formułę spotkań i szansę na uczestnictwo w Sieci Lokalnych Ekspertów, a co za tym idzie, we wszelkich formach okołofilmowych, mają również nauczyciele ze szkół podstawowych. 





1 grudnia spotkaliśmy się w szesnastoosobowej grupie i od samego rana rozpoczęliśmy intensywną pracę z poezją dziecięcą. Ku zaskoczeniu uczestników warsztat animacji odbywał się w szkolnej czytelni. 
Był i Tuwim, był i Brzechwa, były i morały!


 Hasłem warsztatu zostało: "Wkręć się w czytanie". Więc się wkręciliśmy. Było cięcie, gięcie, rwanie kartek, gazet, kartonów, klejenie, malowanie, drukowanie, wycinanie. Tak powstała baza do zdjęć. 






Potem rozpoczęła się foto-animacja, montaż, szukanie muzyki, produkcja. 


Filmiki niebawem ukażą się na szkolnym kanale You Tube, 
więc będzie można zobaczyć efekt pracy trzech grup.